GLASS & CERAMICS / Ceramics / Tillbringare 4355057
nr 435 5057
Tillbringare
Lenght: ()
'D 121' Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930-tal, lergods, ljusgrönbrunmelerad glasyr 'SMARAGD', höjd 26.5 cm, märkt i godset: 'Bo FAJANS MADE IN SWEDEN', modellnummer 'D 121' påmålat och 'SMARAGD' stämplat under
1000
SEK 750
Monday October 30 2006
at 16:00:00
21/10 20:04:47
700 kr
30/10 14:16:19